Czy wiesz jak zmienić marzenia w sukces.

 
      Komentarz pod ostatnim postem był impulsem do napisania dzisiejszego postu. Zawarte w komentarzu przemyślenia wydały się bardzo ciekawe.Chciałbym je w swój sposób i na swoją nutę skomentować. Temat z postu to zdanie często powtarzane przez wielu z nas.
Pozwólcie, iż na początek zacytuję fragment z kanonu świętych tekstów wedyjskich nazywanych upaniszadami:
"Jesteś tym, czym jest twoje przemożne i niezmienne pragnienie,
  Jakie jest twoje pragnienie, taka jest twoja wola,
  Jaka jest twoja wola, taki jest twój wysiłek
  Jaki jest twój wysiłek, taki jest twój los. "
Źródło: "Więcej niż Sekret" Brenda Barnaby
     Wielokrotnie mamy plany super ambitne.Chcemy zmieniać świat a kiedy ktoś nas zapyta o dokładniejsze sprecyzowanie planów okazuje się, iż już wtedy nie potrafimy nic konkretnego powiedzieć. Każdy z nas i ja i ty mamy marzenia, i jak zauważyła komentatorka ukrywająca się po nickiem "Anonim”, kiedy ktoś zada nam pytanie o to, jakie są te marzenia to okazuje się, iż nie potrafimy ich sprecyzować.
Jakie pragnienie, jakie marzenie, jaki plan, jaka praca  taki sukces i nagroda.
"To, kim jesteś, zależy od tego, kim byłeś,
   natomiast to, kim będziesz, zależy od tego, co robisz teraz. "
Budda          
    Chciałbym zmienić pracę, chciałbym mieć super drogi samochód, są to mówiąc kolokwialnie nasze "chciejstwa". A co zrobiłeś, aby zrealizować to, co sobie zaplanowałeś, jakie wdrożyłeś decyzje, które mają zaprowadzić cię do miejsca, które sobie wyznaczyłeś. Często słyszę odpowiedź ja naprawdę chcę,  ok rozumiem ale co zrobiłeś i wtedy słyszę odpowiedź jeszcze nic ale mam zamiar zrobić. Jeżeli masz zamiar zrobić to tego raczej nie zrobisz. Z zamiarem jest tak jak ze słowem spróbuj. Spróbuj otworzyć drzwi, czy za każdym razem je otworzymy mamy spróbować, więc wielokrotnie tego nie robimy. Dokładne wskazanie czynności " Otwórz drzwi" powoduje, iż  nasz mózg traktuje to stwierdzenie, jako polecenie i nie dyskutuje tylko wykonuje gdyż takie dostał zadanie do wykonania.
Musimy być odpowiedzialni za to, co chcemy zrobić, taka odpowiedzialność w dłuższym okresie czasu przyniesie wiele zwycięstw. Nasze wygrane to nie tylko zwycięstwa w sferze zawodowej, ale również wygrane w sferze prywatnej.

  •  nie potrafimy cieszyć się sukcesem
  •  nie mamy ściśle określonych celów
  •  sprawnie działamy w sytuacjach kryzysowych
  • gubimy się, kiedy sytuacja nie wymaga głębokiej koncentracji nic nam nie zagraża
                     Zadaję pytanie:                Dlaczego tak się dzieje?

      Odpowiedź nie jest prosta i nie jest jednoznaczna. W sytuacjach kryzysowych działamy według scenariusza, który napisany został przez: „kryzys". To wydarzenie dyktuje nam kolejne działania, które musimy wykonać, aby się obronić lub pokazuje konsekwencje braku decyzji. Działamy wtedy sprawnie gdyż mamy plan, którego sami nie pisaliśmy aczkolwiek jest na tą chwilę naszym drogowskazem. Tak samo jak nie potrafimy cieszyć się sukcesem tak i nie potrafimy działać w sytuacjach względnego spokoju.
Brakuje nam wtedy dokładnego scenariusza działań. Dlaczego? Dlatego gdyż nie wyznaczamy celu działania, nie malujemy drogi prowadzącej do celu. Często w naszej mentalności zakorzenione jest powiedzenie " Jakoś to będzie" " Rozwiązanie samo przyjdzie" Co wtedy robimy  powierzamy nasz los ślepemu przypadkowi. Czy tak należy robić a może lepiej wyznaczyć cel? Wyznaczając cel musimy pamiętać aby cel był:
  1. Prosty, zrozumiały i bardzo konkretny możliwy do zobaczenia.
  2. Potrafimy go zmierzyć i skontrolować postępy działań.
  3. Jest na tyle atrakcyjny, iż chcemy do niego dążyć.
  4. Wiemy, iż możemy go osiągnąć.
  5. Wyznaczyliśmy na niego odpowiednią ilość czasu.
     Nie określamy tak celów i to jest przyczyna wielokrotnych porażek. Musimy się tego nauczyć. Kiedy uczymy się nowych czynności popełniamy błędy. Ucząc się jeździć na rowerze nie raz lądowaliśmy na drodze, dzielnie jednak wstawaliśmy i próbowaliśmy dalej jechać. Każda nowa dziedzina, której się uczymy wymaga cierpliwości często potykamy się, ale takie potknięcia pomagają nam szybciej nauczyć się nowej czynności. Korygując błędy szukamy nowych rozwiązań, co w przyszłości usprawni nasze działania. Nowe umiejętności pozwolą na pokonywanie kolejnych trudności. Bogatsi o kolejne doświadczenia eliminować będziemy błędy które wcześniej popełnialiśmy.
Pozdrawiam   

Komentarze

  1. Witam.Trochę takie książkowe wytłumaczenie słowa "marzenie" , liczyłem na słowa płynące na luzie z serca a nie z książki.Wiem,że to trudny temat,ale warto go drążyć.Ciekawe jakie pan ma marzenia?Zauważyłem(ostatni krótki temat),że często pan używa sława "muszę,musimy" , a może warto coś zmienić w swoim życiu,żeby nie trzeba było używać tych słów,a zacząć używać "mogę". No wiadomo do tego potrzeba wielkich zmian ,przede wszystkim chodzi tu o pracę i zacząć coś robić samemu, a nie mieć nad sobą 10 zwierzchników. Wiadomo, że do takich zmian trzeba pomysłu,odwagi , a co najważniejsze -chęci ,które ostatnio ludziom bardzo brakuje.Najwygodniej przecież jest iść na 8 godzin do pracy u kogoś i narzekać na psi los,na małą wypłatę i na całe życie,ale żeby samemu coś zrobić no to jednak mało kto ma odwagę.Po prostu wygodnictwo.Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo cenna uwaga. Nasza wiedza w dużej mierze oparta jest na tym co przeczytamy, drugim elementem jest nasze doświadczenie które zdobyliśmy. Czy często sam nie mówisz "muszę". To stwierdzenie pokazuje nam iż mamy świadomość tego iż należy coś zrobić ale boimy się wyjść ze strefy komfortu. Boimy się niewiadomych. mając trochę więcej lat jesteśmy odpowiedzialni za bliskich i postawienie wszystkiego na głowie w moim odczuciu jest nieodpowiedzialne. Dochodzenie do wyznaczonych celów jest może wolniejsze ale jeżeli jesteśmy konsekwentni to cel zostanie osiągnięty. A ze słowem muszę jest tak jak ze słowem spróbuj. Możesz spróbować lub nie, wynik będzie pozytywny lub negatywny. Muszę mówi nam że coś musimy zrobić ale czy zrobimy to już zupełnie coś innego. Jestem jednak gotowy do dyskusji. Każda dyskusja uczy, więc warto zastanowić się nad nowymi rozwiązaniami.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty