Czy wstydzisz się łez?


Każdemu z nas zdarzyło się płakać w rożnych sytuacjach. Płacz to nie tylko reakcja na nasz ból, ale to również reakcja na silne emocje te pozytywne, ale i te negatywne. Płaczemy ze wzruszenia, płaczemy z radości, płaczemy z bólu.
Płacz to reakcja na silne emocje na coś, co jest dla nas ważne. Każda chwila płaczu ma działanie uspokajające. Przynosi ulgę, gdy jest wynikiem stresu bólu czy radości. Nasz oddech uspokaja się a mięśnie rozluźniają a ciało powraca do równowagi..
Płacz towarzyszy nam od narodzenia. Niemowlę informuje o swoich potrzebach płaczem, w późniejszym wieku płacz pomaga przezwyciężyć trudne chwile ( ból fizyczny i psychiczny). Płaczem staramy się również załatwić różne korzyści wzbudzając w drugiej osobie litość.
Łzy, jako element płaczu wskazują,  iż wracamy do równowagi. W stanie zagrożenia napięcie mięśni, poziom adrenaliny jest wysoki płacz przełącza organizm   w stan czuwania, uspokaja się a sygnalizują to nasze łzy.
W chwilach zagrożenia mimo bólu nie płaczemy gdyż wtedy działają te strefy w mózgu, które odpowiadają za przetrwanie i płacz w tym momencie jest nie potrzebny.W momencie,  kiedy odczujemy bliskość wsparcie drugiej osoby nasz organizm może pozwolić sobie na chwile rozczulenia się,  na chwilę uwolnienia naszych emocji.
Żyjemy w społeczeństwie gdzie płacz jest tolerowany w konkretnych sytuacjach. Uważamy,  iż jest symbolem naszej słabości. Na potwierdzenie tego przypomnijmy sobie sytuacje, jakie nas spotkały lub jak sami zwracamy się do swoich dzieci, kiedy płaczą. Czy mówimy im:   ”nic się nie stało, nie płacz, nie bądź beksą"
Nasza reakcja na płacz dziecka rzutuje w przyszłości na postrzeganie płaczu przez dziecko. Lekceważenie wyśmiewanie płaczu dziecka w przyszłości spowoduje wstydzenie się łez a okazanie czułości w czasie płaczu pomoże wyrazić stan emocjonalny a przez to osoba plącząca poczuję ulgę.
Znamy powiedzenie " Mężczyźni nie płaczą" a przecież płacz mężczyzny może być oznaką większej świadomości siebie. Płacz mężczyzny to sygnał odwagi i chęci przyjęcia pomocy.
Mimo iż płacz wnosi wiele dobrego w nasze życie to sami nie wiemy jak zareagować na płacz drugiej osoby. Wielokrotnie bagatelizujemy płacz innych gdyż nie wiemy, co zrobić jak pocieszyć konstruktywnie, a nie tylko powiedzieć,  iż,  nic się nie stało.
Płacz wyraża nasze emocje, przez co oczyszczamy nasz organizm. Kumulowane w sobie emocje mogą niszczyć nasz organizm. W relacjach z bliskimi czujemy się samotni coś nas gryzie od środka. Jesteśmy podatni na wiele chorób. W sytuacjach stresowych działamy nerwowo, mimo iż kiedyś tak nie reagowaliśmy.
Pamiętajmy, więc o tym, aby nie wstydzić się łez, płacz może pomóc nam pozbyć się wielu złych emocji, które gdzieś głęboko nas niszczą.
Świat nie wierzy łzą, bo można nimi manipulować. Świat jednak potrzebuję łez, aby pokazać emocje, które nim kierują.
Łzy to woda a woda ma ogromną siłę w Księdze TAO napisano:
Dobroć wody przynosi korzyść dziesiątkom rzeczy, chociaż z nimi nie walczy. Nie ma nic bardziej słabego i delikatnego a jednak pokonuje twarde skały i drąży w nich swoje korytarze. Pokonuje twarde, zwycięża mocne ustępuję przeszkodom by w końcowym momencie dotrzeć do celu.

Komentarze

Popularne posty