Coach to czarodziej, magik, jasnowidz czy może ktoś inny.......

W poprzednim wpisie opowiedziałem troszeczkę o sobie o moich osiągnięciach, pochwaliłem się zdobyciem certyfikatu coacha.
Kim jest coach, w czym właśnie Tobie może pomóc?
Nie jest na pewno wróżką, czarodziejem czy magikiem. Nie jest też wszechwiedzącym ważniakiem, który ma gotowe rozwiązania na każdą frapującą cię bolączkę. Coach nie ma recepty na każdą chorobę ma jednak wiedzę, która pozwoli ci samemu znaleźć rozwiązanie problem on może cię do tego zachęcić.

Wielokrotnie słyszysz jak u Twojego znajomego to rozwiązanie zadziałało próbujesz to na sobie a tu nic nie wychodzi. Pytasz się wtedy, dlaczego u mnie znowu nic nie działa. Odpowiedź jest prosta aczkolwiek nie oczywista. Miałeś może wielokrotnie te same doświadczenia w czasie zakupów przykładowo spodni. Podchodzisz do stoiska widzisz wymarzony krój, kolor bierzesz do reki czujesz miękkość materiału chcesz przymierzyć, lecz w ostatniej chwili zauważasz rozmiar a tu się okazuje zamiast rozmiaru 54 rozmiar 50. Czar znika a nasze rozczarowanie wzmaga się. Nie jest to jednak nic nowego nie każde rozwiązanie pasuje na każdego. Tyle ilu mieszkańców ma ziemia tyle rozwiązań problemów możemy mieć. Tak samo jest w coachingu nie ma szablonu rozmowy coachingowej, która załatwia wszystkie problemy. Coaching to proces, który biegnie swoim życiem.

Coaching wydobywa potencjał do zmiany, który tkwi głęboko w człowieku. Po kilku spotkaniach coachingowych okazuje się, iż zobaczyłeś w sobie potencjał do zmiany. W czasie sesji odpowiedziałeś sobie na tyle pytań otrzymałeś tyle odpowiedzi wielokrotnie tak bardzo zaskakujących. W myślach mówisz „ nie myślałem w ten sposób nad tym problemem” „ nie wiedziałem, że mam tyle nowych niewykorzystanych pomysłów na wprowadzenie zmian”.

Coach wykorzystuje Twój potencjał, szuka miejsc i zakamarków, w których są ukryte pomysły. Przekonania coacha są tutaj najmniej ważne. Ważne jest to, co dzisiaj Ty sam w sobie odkryjesz przy pomocy coacha. Coach słucha, pyta szuka tych mostów, które łącza Twoje pogubione szanse na lepsze rozwiązania problemów, które cię nurtują.

Jest jednak ważny element sesji coachingowej, coach nie narzuca ci rozwiązań. Spytasz mnie teraz, dlaczego? Odpowiadam, rozwiązania, które sam wprowadzasz w życie odnajdujesz w sobie coach tylko ci w tym pomaga. Najlepiej wprowadzić w Zycie rozwiązanie wymyślone przez siebie zapisane i przemyślane. Takie rozwiązania mają największą moc sprawczą i one najczęściej są realizowane. Po co miałbyś siebie oszukiwać i nie realizować tego, co sam wymyśliłeś. Coach jest przewodnikiem, który prowadzi Cię drobnymi krokami do celu po drodze pomaga ci odkryć niebezpieczeństwa, o których wiesz, ale nie zwracasz na nie uwagi. Nie podpowiada, ale tak cię prowadzi abyś sam je zauważył.

Wyobraźcie sobie duże stado owiec na pastwisku i pasterza pilnującego tej gromady często niesfornych owiec. Owce pozostawione same sobie szybko zginęłyby w szponach wilków, sam pasterz bez tych małych zwierzątek nie miałby pracy. Jedna i druga strona jest zależna od siebie. Muszą współpracować, aby przetrwać na pastwisku. Najmądrzejszy pasterz bez psa pasterskiego nic nie zrobi a owce mu się rozbiegną gdyż jest zbyt wolny. Same owce będą niezorganizowane bez dyscyplinującego szczekania psa oraz wiedzy i doświadczenia człowieka. Taka współpraca jak pomiędzy pasterzem a owcami i psem musi istnieć pomiędzy coachem a klientem. Coach musi bacznie obserwować klienta słuchać tego, co mówi i jak mówi. Zadaniem coacha jest wyłapywanie tych elementów rozmowy, które mogą przynieść korzyści klientowi. Klient zaś musi wierzyć jego mądrości i doświadczeniu w prowadzeniu tego procesu. Tylko taka współpraca może przynieść wymierne efekty. Coach czuwa nad prawidłowością procesu, obserwuje klienta i analizuje jego odpowiedzi. Mając narzędzia i doświadczenie może sprawnie przeprowadzić cały proces.

Podsumowując dzisiejszy wpis chciałbym abyś wyobraził sobie współpracę jeźdźca i konia. Koń odpowiednio prowadzony może pokonać nie jedną przeszkodę, jeździec sam bez konia nie pokona żadnej przeszkody. Los jeźdźca, jego sława zależą od konia i wypracowanych wspólnie rozwiązań na treningach. Los konia jego miejsce w stajni jego traktowanie i dostanie życie zależą od jeźdźca gdyż właściwie prowadzony trening pomoże temu zwierzęciu osiągać sukcesy.

Tak też wygląda współpraca i role, jakie odgrywają coach i klient w ciągu całego procesu. Klient sam szuka rozwiązań a coach zadaje pytania, które pozwalają te rozwiązania znaleźć w głowie klienta.
Doświadczenie coacha pozwala tak kierować tym procesem, aby wędrówka klienta odbywała się we właściwym kierunku. 

Coach patrzy na klienta w trzech wymiarach:
Pierwszy wymiar to odczucia cocha dotyczące jego reakcji w tych samych sytuacjach, zastanawia się jak on sam reaguje w sytuacjach przedstawionych przez klienta, zwraca uwagę na to, co go blokuje, co przeszkadza w szukaniu nowych rozwiązań a co go motywuje.
Drugi wymiar to obserwacja zachowań klienta w trakcie sesji. To odpowiedzi na pytania jak klient reaguje na pytania coacha  . Kiedy go stresują, kiedy sprawiają trudność, a kiedy blokują. Cała strefa nie werbalna, wszelkie ruchy i gesty na tym etapie są bardzo ważne.
Trzeci wymiar to porównanie zachowania klienta do zachowań innych klientów czy innych obserwowanych osób. Coach wyciąga wnioski na bazie posiadanego doświadczenia pyta i  prowadzi klienta do celu.

Tak też i ja będę cię mój czytelniku prowadził, jeżeli tylko będziesz chciał mi zaufać……

Pozdrawiam i życzę wiele radości i uśmiechu na każdy dzień.

Abraham Lincoln powiedział:
 „Kiedy czynię dobrze, czuję się dobrze. Kiedy czynię źle, czuję się źle. To jest moja religia”
I z tym cytatem zostawiam cię do następnego wpisu.


W następnym wpisie zajmiemy się cechami, talentami, lękami, które masz, ale chowasz głęboko pod powierzchnią wody.

Komentarze

Popularne posty